Odwiedza nas 226 gości oraz 0 użytkowników.

Każda osoba z ASD jest inna | Osoby z ASD na studiach

Zanim przeczytasz dalej pamiętaj, że każda osoba z ASD*, w tym z ZA**, jest tak naprawdę inna, ma inne potrzeby i inne mocne strony. Można powiedzieć, że jeśli ktoś zna kogoś, kto ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, to znaczy tylko tyle, że zna jedną osobę z ASD. I nic więcej. To tak, jakbyśmy powiedzieli, że skoro nasz sąsiad jest blondynem, to każdy inny blondyn będzie miał dokładnie takie same włosy jak on. A to jest oczywista nieprawda i może prowadzić do wielu nieporozumień. Jeśli ktoś wyrabia sobie pogląd na to jak zachowują się osoby z ASD na podstawie Sheldona Coopera z „Teorii wielkiego podrywu” lub tytułowego bohatera z filmu „Adam”, to pewnie w bezpośrednim kontakcie z osobą ze spektrum poniesie porażkę.

Czytaj więcej: Wstęp | Osoby z ASD na studiach

Problemy osób z ASD i wynikające z nich trudności | Osoby z ASD na studiach

Takich problemów może być bardzo wiele, stąd w artykule tym zasygnalizujemy jedynie niektóre z nich. Dla studenta z ASD, szczególnie dla osoby dopiero rozpoczynającej studia, trudność może stanowić konieczność podejmowania samodzielnych decyzji, np. odnośnie wyboru poszczególnych zajęć w ramach kierunku kształcenia (dużo zmiennych, założenie, że student kieruje się własnym zainteresowaniem w ramach dostępnego programu studiów, oczekiwanie elastyczności myślenia w podejmowaniu decyzji, itp.), układanie sobie planu tam, gdzie zajęcia są fakultatywne. Pamiętaj, że przed pójściem na studia, w liceum, dla osoby z ASD wszystko było znacznie bardziej ustrukturalizowane, przewidywalne i większość decyzji (np. jak ma wyglądać tygodniowy plan zajęć) była podejmowana odgórnie, narzucona. Również decyzje co do zajęć pozalekcyjnych w przypadku osób z ASD z reguły podejmują rodzice, którzy często także wożą swoje dzieci na te zajęcia. To powoduje całkowity brak doświadczeń w tym zakresie, a co za tym idzie – brak koniecznych umiejętności, by poradzić sobie samodzielnie.

Czytaj więcej: Z jakimi problemami mogą borykać się osoby ze spektrum autyzmu w warunkach akademickich i jakie...

Czy osoby z ASD potrzebują wsparcia na studiach? | Osoby z ASD na studiach

Wszystko zależy od konkretnej osoby i sytuacji. Niektóre osoby z ASD bardzo dobrze radzą sobie na studiach, przechodzą je w standardowy sposób i nikt nawet nie podejrzewa, że mają zaburzenia ze spektrum. Najczęściej są to osoby z bardzo łagodną postacią ASD, które dobrze nauczyły się kompensować swoje trudności. Czasem bywa tak, że dopiero jako osoby dorosłe zgłaszają się po pomoc i w końcu otrzymują diagnozę ASD (pamiętajmy, że postawienie rozpoznania w dorosłym życiu nie oznacza, że taka osoba wcześniej nie miała np. zespołu Aspergera, a jedynie to, że jej objawy nie były na tyle mocno nasilone, że nie powodowały nadmiernych trudności w codziennym życiu).

Czytaj więcej: Czy osoby z ASD potrzebują wsparcia na studiach? | Osoby z ASD na studiach